
Fizjoterapia uroginekologiczna to gałąź fizjoterapii, która ostatnimi czasy prężnie rozwija się w Polsce. Ukierunkowana jest na przywrócenie sprawności w obszarze miednicy.
Problemy z jakimi najczęściej możemy się spotkać się w gabinecie to:
- Ból w obszarze miednicy
- Obniżenie/wypadanie narządów miednicy mniejszej
- Nietrzymanie moczu
- Pochwica
- Wulwodynia – ból miejsc intymnych
- Endometrioza
- Rozejście mięśnia prostego brzucha
- Rozejście/ból spojenia łonowego
- Bolesne miesiączki
- Bolesne współżycia
- Blizny po CC, nacięciu krocza
Warto wspomnieć, że to nie wszystkie, a jedne z wielu problemów z jakimi borykają się kobiety. Do fizjoterapeuty uroginekologicznego możesz się również umówić się w celu profilaktyki, poprawy treningu dna miednicy czy przygotowania do porodu.
Powodów, jak i korzyści może być jest naprawdę dużo!
W głównej mierze fizjoterapia uroginekologiczna dedykowana jest przede wszystkim kobietom, które borykają się z problemami mają problemy występującymie w obrębie miednicy mniejszej. Nie jest to, jednak nie jest to jedyny obszar, z którym pracują fizjoterapeuci uroginekologiczni.
Nasze części ciała są ze sobą ściśle połączone/powiązane, jedno miejsce ma wpływ na drugie i odwrotnie, dlatego terapia uroginekologiczna nie musi obejmować tylko obszaru miednicy.
My jako specjaliści w tejtej dziedziniey, staramy się patrzeć globalnie na człowieka, szukając źródła problemu i eliminować go, w celu poprawy jakości życia.
Fizjoterapia uroginekologiczna łączy w sobie wiele dziedzin takich jak urologia, proktologia, ginekologia, położnictwo i seksuologia.
Urologia
Do najczęściej zgłaszanych problemów urologicznych należy nietrzymanie moczu. Ww Polsce dotyka to aż co 3 kobietę! Co więcej, problem dotyczy też młodych kobiet, a nawet dzieci. Każdy, niekontrolowany wyciek moczu NIE jest normą i nie powinien zostać bagatelizowanyzbagatelizowany przez lekarza czy nas same. Jest wiele metod pracy z taką przypadłością, ale wcześniej trzeba znaleźć jego przyczynę. Istnieją też formy operacyjne, ale pamiętajmy – to ostateczność!
Proktologia
Dział medycyny, który zajmuje się końcowym odcinkiem układu pokarmowego mającym ujście w miednicy. Często tematy około proktologiczne są wstydliwe dla większości ludzi – całkowicie, niepotrzebnie!. Bagatelizowane problemy mogą się tylko pogłębiać. Hemoroidy -, są często następstwem nieodpowiedniej diety, zaparć oraz złych nawyków toaletowych. Wprowadzenie małych zmian, może poprawić jakość życia pacjentki. Bóle kości ogonowej – coccygodynia, kolejny bardzo ważny temat. Ból ten może się pojawić po porodzie, lub dać o sobie znaki po wielu latach od mocnego upadku z dzieciństwa. Mogą to być również napięcia dna miednicy, które rezonują do przyczepu jakim jest kość ogonowa. odpowiednie techniki manualne, ćwiczenia i zalecenia pomogą w walce z bólem.
Ginekologia i położnictwo
Świadome przygotowanie do porodu jest bardzo ważnym elementem przyszłej mamy. Obejmuje on…, praca z oddechem, odpowiednie rozluźnienie, obieranie pozycji wertykalnych, ochrona krocza – tematów jest wiele, a każdy z nich możesz omówić i rozwiać wszelkie wątpliwości u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Jego zadaniem będzie przygotowanie kobiety do porodu, połogu i powrotu do formy po ciąży. Dodatkowo, warto się zgłosić w przypadku bolesności narządu ruchu – kręgosłupa, spojenia łonowego, czy bioder. Specjalista po zebranym wywiadzie, zaplanuje proces terapeutyczny, a następnie podejmie działania w celu zniwelowania cierpienia.
Seksuologia
Bolesne stosunki lub brak satysfakcji seksualnej to też tematy do poruszenia w gabinecie u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Czasami okazuję się, że odpowednie rozluźnienie mięśni dna miednicy, nauka innegoineego sposobu oddychania, może przynieść nową, wspaniałą jakość życia kobiecie. Edukacja seksualna w naszym kraju nie jest zadowalająca, co często niestety prowadzi do braku świadomości swojego ciała a dalej do dolegliwości bólowych. Czas stawić temu czoło!
Poruszone przeze mnie tematy to jedynie wierzchołek góry lodowej. Uwierzcie mi, jest ich naprawdę mnóstwo!. Osobiście chciałabym, aby kobiety w Polsce dbały o swoje zdrowie. Obserwowały wszelkie zmiany zachodzące w ich ciałach i nie odstawiały ich na drugi plan, tylko zaczęły o tym rozmawiać w zaufanym gronie koleżanek, rodziny i zgłaszały je do specjalistów.